نگهداری و مراقبت از مو ها قسمت اول

09122689701 شماره تماس
نگهداری و مراقبت از مو ها قسمت اول

مو برای سالم ماندن نیاز به درمان مناسب دارد. اکثر برنامه‌های روزانه  مردها  شامل شامپو زدن، حوله کشیدن و شانه کردن، است. برای برخی از مدل های مو این کافی است. ولی برای دیگر موها ، اینطور نیست و شرایط بخصوصی نیاز است که باید رعایت شود.

احسان کاظمی
احسان کاظمی

نگهداری مو

فهرست موضوعات


مو برای سالم ماندن نیاز به درمان مناسب دارد. اکثر برنامه‌های روزانه  مردها  شامل شامپو زدن، حوله کشیدن و شانه کردن، است. برای برخی از مدل های مو این کافی است. ولی برای دیگر موها ، اینطور نیست و شرایط بخصوصی نیاز است که باید رعایت شود.
شامپو
 شامپو در واقع کار بسیار پیچیده ای دارد. باید چربی آغشته به کثیفی را که موهای شما را پوشانده است پاک کند بدون اینکه رطوبت و چربی طبیعی تازه مو را نیز از بین ببرد. 
شامپو زدن روزانه برای اکثر مردان ضروری نیست. مگر اینکه موهای فوق‌العاده‌ای چرب داشته باشید یا در معرض مقدار زیادی ذرات گرد و غبار قرار بگیرید ، شامپو کردن روزانه چربی های سالم و طبیعی مو را از بین می‌برد و موهایتان را مجبور می‌کند تا چربی یا روغن طبیعی خود را بیش از حد تولید کنند. نتیجه این است که موهایی به طور فزاینده ای چرب می شوند که مدت ها قبل از اینکه واقعاً کثیف شوند، چرب به نظر می رسند.
مردانی که موهای چرب دارند باید مرتب آبکشی کنند اما به ندرت شامپو بزنند. با گذشت زمان موها تنظیم می شوند و شروع به تولید چربی کمتری می کنند. 


نرم کننده مو


نرم کننده مو محصولی است که به طور خاص برای ضخیم کردن موها طراحی شده است. معمولاً حاوی مواد مرطوب کننده و چرب است. این ترکیب موها را نرم و ضخیم می‌کند و باعث می‌شود موها صاف‌تر به نظر برسند و به حالت طبیعی آن در هنگام برس زدن در همان جهت کمک می‌کنند. 
بازاریابان سعی می کنند نرم کننده ها را برای هر نوع مو بفروشند. این تا حد زیادی گمراه کننده است - نرم کننده برای مردانی که موهایشان به طور طبیعی سبک، خشک یا مستعد پراکندگی هستند مفید است. مردانی که موهای پرپشتی دارند و موهایشان به طور طبیعی چرب است، استفاده زیادی از نرم کننده ندارند 
تهویه مطبوع ممکن است در آب و هوای خشک بیشتر ضروری باشد. در آب و هوای مرطوب، می تواند موها را در تمام طول روز شل و مرطوب کند.


واکس مو 


موم یکی از قدیمی ترین محصولات برای موهای مردانه است. از قبل از امپراتوری روم وجود داشته است و از آن زمان تاکنون تغییر چندانی در ترکیب نداشته است. 

موم ها از این جهت مفید هستند که هم مو را سفت و هم مرطوب می کنند. این کار برای مو راحت تر از اسپری هایی است که آن ها را سفت و خشک می کند، که می تواند آسیب طولانی مدت بیشتری به موها وارد کندو مضر باشد . 
عیب موم های حالت دهنده این است که در برابر شستشو مقاومت می کنند -- ممکن است چندین آبکشی و شستشوی زیاد  لازم باشد تا موم از موهای حالت داده جدا کند و یا آنرا بشوید و پاک کند. 

پماد 


پماد یک گریس مصنوعی است که برای صاف‌تر، منعطف کردن و براق‌تر کردن موها استفاده می‌شود. ظاهر متمایز و به وضوح مشخص میشود است   
در آمریکا اغلب با دهه‌های 1940 و 1950 مرتبط می‌شود، زمانی که قسمت‌های کناری با پماد سفت به مدل موی تاجران نمادین تبدیل شد. 
پماد معمولاً ترکیبی از موم و روغن چرب است. موم سفتی را فراهم می کند در حالی که روغن موها را مرطوب می کند و آنها را روی هم نگه می دارد و همچنین به ظاهر براق  ایجاد میکند . 
عیب پماد این است که این دو ماده با سرعت های متفاوتی تبخیر و جذب می شوند. روغن‌ها تمایل دارند سریع‌تر از موم وارد مو شوند یا در هوا  تبخیر شوند، و در نتیجه موها به‌جای انحنادار و یا  صاف، در لایه های  بلند و سفت روی هم جمع می‌شوند. 
استفاده مجدد از پماد قبل از خشک شدن می تواند کمک کننده باشد، اما پس از انجام این کار تنها راه حل موثر این است که پماد را به طور کامل بشویید (اغلب یک فرآیند چندبار آبکشی) و سپس یک مرتبه جدید به موهای تمیز شده پماد  بزنید. 

 


اسپری مو 


اسپری موی صنعتی یکی از سفت ترین "تثبیت کننده ها" برای آرایش مو است. قسمت بیرونی مو را با یک پلیمر با خشک شدن سریع می پوشاند که به خود می چسبد و در نتیجه "کلاف " های مو سفت می شود. 
این یک ظاهر بسیار ثابت و نقشبندی  ایجاد می کند که در برابر بهم ریختگی مقاومت می کند، اما ممکن است در لمس سفت یا "شکننده" شود. 
برای آقایان، اسپری مو برای  ظاهر کوتاه و سیخ‌دار بهترین عملکرد را دارد. مدل موی بلندتر با پماد یا موم بهتر سرو می شود، که کلاه سر را ایجاد می کند. 
برخی از اسپری های مو برای شستشو به حلال های خاصی نیاز دارند، اما بیشتر آنها در آب گرم شسته و حل میشوند. 
قبل از شامپو زدن به سر ، اسپری مو را با آب معمولی بشویید تا شامپو بتواند از آلودگی های محبوس شده روی موهای واقعی زیر اسپری بشوید و به عبارتی آنرا تمیزکند . 

 

خاک رس مو 


یکی از محصولات نسبتاً اخیر در عرصه محصولات مو، خاک رس مو است که از محصولات معدنی پودری برای ایجاد سفتی به جای چربی یا موم استفاده می کند. 
آنها معمولاً قیمت بالایی دارند ، اما نگه‌داری سفت مانند پماد را بدون براقیت ایجاد میکنند. 
این باعث می‌شود که آن دسته مردانی که ظاهری بهم ریخته  و هنرمندانه را که بدون برنامه‌ریزی و طبیعی به نظر می‌رسد، بسیار مفید هستند. 
کمی خاک رس مو تا حد زیادی می تواند راهگشا باشد. استفاده بیش از حد از آن می تواند باعث ایجاد رگه های قابل مشاهده و سفت شدن موها شود. به راحتی در آب گرم شسته می شود. 

شانه زدن 


آخرین اما نه کم‌اهمیت، شانه زدن یک فرآیند سالم و همچنین نظافت است. شانه ها به از بین بردن موهای مرده کمک می کنند تا موهای جدید رشد کنند و همچنین بزرگ ترین ریزه های مو را از بین می برد. 
حتی اگر ترجیح می‌دهید قسمت قابل رویت مرتب کنید ، یک شانه را در جیب یا حداقل در حمام خود نگه دارید 
مردانی که موهای بلندتری دارند ممکن است برای آراستگی نیاز به شانه کردن مو به وسیله برس مو داشته باشند، اما برای اکثر مدل‌های موی کوتاه و متوسط، معمولاً یک شانه جیبی ساده کافی است. 

 

 

 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید