راه های ساده و کاربردی برای شناسایی جنس انواع مو ها و ارائه راه کارهای مناسب

09122689701 شماره تماس
تشخیص انواع جنس مو

معرفی گروه های متفاوت جنس مو و توضیح علل موثر بر آن . برای دریافت مدرک بین المللی آرایشگری مو مردانه میتوانید همین حالا در آموزشگاه احسان کاظمی ثبت نام کنید.

احسان کاظمی
احسان کاظمی

 برای دریافت مدرک بین المللی آرایشگری  مردانه میتوانید همین حالا در آموزشگاه احسان کاظمی ثبت نام کنید.

تشخیص انواع جنس موها

 

تشخیص انواع جنس مو | آموزشگاه آرایشگری اسحان کاظمی

 • چرب
 •  خشک
 •  معمولی

موهای چرب


چربی موها در اثر غده هایی است که در داخل پوست قرار دارند و به فولیکول های مو متصل هستند .چربی بیش از حد موها میتواند  در اثر پرکار بودن غدد چربی یا غدد درون ریز مثل تخمدان پلی کیستیک و یا  پرکاری غدد فوق کلیه باشد  که باعث می شود هورمون های مردانه در بدن افزایش پیدا کند.

 در موهای چرب تولید چربی توسط غدد مربوطه( غدد چربی در پوست)  افزایش می یابد که باعث می شود گرد و غبار موجود در هوا را به خود جذب کند که این باعث می شود   موها ظاهری مات و یا کدر پیدا کند.   بدین موهای شما براق به نظر نمی رسد زمانی که موهای شما چرب باشد.

در واقع چربی موهای سر زمانی که فصل ها به سمت گرمی به فصلها نزدیک می شویم  یا به عبارت دیگر در مناطق گرمسیر هستیم میزان چربی موی سر افزایش پیدا میکند.  که در اثر افزایش میزان چربی در ریشه مو تغذیه ریشه مو دچار مشکل شده و به مرور زمان موجب ریزش مو میشود.  عواملی وجود دارند که مانند:  ژنتیک ،  استرس ،  اختلالات عصبی  که در پرکاری غدد چربی موارد نام برده شده موثر هستند.

تشخیص انواع جنس مو | آموزشگاه آرایشگری اسحان کاظمی فایل تصویر شماره دو

 

موهای خشک


با مصرف مواد قلیایی و یا حاوی الکل خالص که یکی از از عوامل مهم دلایل خشکی موهای سر به حساب می آید. موها به هر اندازه که خشک باشند شکننده تر نیز می شود و در حین شانه کردن معمولی و یا شستشوی ساده نیز می ریزند. احتمال مشاهده مو خوره و شوره در سر اشخاصی که دارای پوست و موی خشک هستند به مراتب بیشتر از افراد  دیگر است.  در این دسته از افراد به دلیل عدم رسیدگی مناسب نسبت  چربی طبیعی پوست سر به موها به اندازه استاندارد نبوده و موها درخشنده نیست.

 

تشخیص انواع جنس مو | آموزشگاه آرایشگری اسحان کاظمی فایل تصویر شماره سه شوره و پوسته های سر

 

 

عواملی که در خشک شدن موهای سر شما موثر  هستند:


استفاده زیاد از مواد  شیمیایی فر کننده یا حالت دهنده و صاف کننده و رنگ مو
تاثیر  مضر  شرایط بیرونی مانند نور خورشید و گرد و غبار و کلر موجود در استخرهای شنا و  آب
استفاده زیاد از اتو مو و سشوار و پابلیس و موارد مشابه 
تاثیرات بده مواد موجود در لوازم مورد  مصرف شیمیایی  عبارتند از ژل موی سر و حالت دهنده های مو
شستن زیاد موها در طی روز با آب داغ
شانه نکردن موها

موهای مختلط


در این دسته از موها در قسمتی که مو نزدیک به پوست سر میشود مو چرب است و در انتهای ساقه مو خشک و مشاهدات موخوره وجود دارد. این گروه از موها بیشتر در خانمهایی با قد بلند به مراتب بیشتر دیده می شود. نگهداری و محافظت از این گروه مو بسیار سخت است چرا که باید با شستشوی مناسب چربی  که در  ابتدای تارمو که در نزدیکی پوست سر قرار دارد را درمان کرد اما چون در نوک مو و در طول ساقه مو  مو خشک است به عبارتی چربی در این قسمت ها وجود ندارد شستن زیاد به این قسمت ها آسیب می رساند.  راهکار پیشنهادی برای این گروه از موها به این شکل است که  به گونه ای باید کف سر یا پوست سر را بشوییم که نوک یا انتهای موها شسته نشودویا شامپو  برای مدت زیاد بر روی  آنها باقی نماند. باید برای قسمتهای مو که خشک هستند یعنی قسمت های  انتهایی مو  یا نوک مو را با نرم کننده های مخصوص شستشو دهید.

 

 

تشخیص انواع جنس مو | آموزشگاه آرایشگری اسحان کاظمی فایل تصویر شماره چهار موهای چرب مردان

 

 

موهای معمولی


 در گروه موهای سالم به خاطر میزان متعادل مقدار چربی موها با جذب کردن چربی به خود زیباتر و براق تر می شوند. پوست این گروه از افراد هیچگونه نشانه‌ای از قرمزی و یا خارش و پوست پوست شدن ندارد زمانی که موها را با دست لمس میکنیم موها نرم و انعطاف  هستند. نگهداری این حالت مو به صورت نرمال و فعالیت غدد چربی مو در اصل وابسته به رعایت بهداشت روزانه و رژیم غذایی و ورزشی افراد بستگی دارد.

راهکارها  و روش ها برای شناسایی  جنس موی سر


 راهکار یا روش اول در تشخیص جنس موها:

 

 •   حمام برید و کاملاً موهای خودر را با آب شستشو دهید.
 •  بعد ازبعد از حمام کردن موهای خود را در یک پارچه حوله ای  بپیچید و یا با  فشار های آهسته موها را خشک کنید یعنی رطوبت زیاد آنها را کاهش دهید. حوله را بر روی پوست سر خود و یا موهام ماساژ ندهید
 • بعد از گذشت ۴۸ ساعت قسمتی از مورا کنار زده به شکلی که فرق سر مشاهده شود.
 •  با قسمت نوک انگشت خود بر روی پوست سر بکشید.
 •  زمانی که نوک انگشت به شکل کامل چرب و براق شده باشد در این حالت باید بگویم جنس موها در گروه موهای چرب قرار دارد. ولی اما هیچ نشانه ای از چربی روی انگشت یعنی روی قسمت نوک انگشت مشاهده نگردد مو و پوست سر شما در گروه موهای خشک قرار دارد. زمانی که موها نرمال و طبیعی هستند به غیر از اینکه روی نوک انگشت چربی مشاهده نمی شود در هنگام یا زمانی که سر را ماساژ می دهید را هم این حس را نمی کنید در نتیجه موها  در گروه موهای طبیعی و نرمال قراردارند.

  

راهکار دوم برای تشخیص جنس موها :

 

 • موهای خود رو خوب و کامل با آب در حمام شستشو دهید
 • بعد از حمام کردن موهای خود را در یک پارچه حوله ای پیچیده و با فشارهای آهسته رطوبت مو را کاهش داده و خشک کنید. و نباید با پارچه حوله پوست سرد و موها را به شکل همزمان ماساژ دهید برای خشک کردن موها.
 • بعد از گذراندن ۴۸ ساعت بعد از شستشو دست از موها را کنار زده به طوری که فرد به سر نمایان شود.
 •  تکه کاغذی به اندازه ۲ در ۲ سانتی متر برش داده و بر روی پوست سر گذاشته و  با نوک انگشتان به آن کمی فشار وارد می کنیم.
 • بعد از گذشت یک دقیقه کاغذ را بردارید و آن را کاملاً بررسی کنید.
 • زمانی که در هر دو سنت کاغذ لکه چربی مشاهده گردد. باید بگوییم پوست سر چرب است. ولی در حالتی که هیچ اثری در روی کاغذ وجود نداشته باشد  باید بگوییم پوست سر خشک است. و اگر یک سمت از کاغذ چربی را نشان داد میگوییم جنس موها نرمال و بار دیگر طبیعی است.
   

 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید