معرفی انواع جنس مو ها

09122689701 شماره تماس
شناخت و معرفی انواع جنس مو

صاف، موج دار، مجعد و قلابدار، نمودار نوع مو می تواند چندین فاکتور دیگر را نیز در بر داشته باشد که باید هنگام تعیین نوع موی منحصر به فرد خود در نظر بگیرید.

احسان کاظمی
احسان کاظمی

 برای دریافت مدرک بین المللی آرایشگری  مردانه میتوانید همین حالا در آموزشگاه احسان کاظمی ثبت نام کنید.

 چگونه نوع واقعی موی خود را تعیین کنیم
شناخت و معرفی انواع جنس مو 

 


 
فکر می کنید نوع موهای خود را می شناسید اما همیشه نمی توانید محصولاتی را پیدا کنید که برای آن مناسب باشد؟ این احتمال وجود دارد که شما آنطور که فکر می کردید با نوع موهای خود آشنا نیستید. درست مانند شناخت نوع پوست برای اجرای یک رژیم موثر مراقبت از پوست، تعیین نوع موی شما نیز می تواند نقش مهمی در اثربخشی روتین مراقبت روزانه از مو ایفا کند. و با این حال، تشخیص نوع موی صحیح شما ممکن است ساده تر از انجام آن باشد. اینجاست که نمودار نوع مو مفید است.
 
علاوه بر دسته بندی های واضح مانند صاف، موج دار، مجعد و قلابدار، نمودار نوع مو می تواند چندین فاکتور دیگر را نیز در بر داشته باشد که باید هنگام تعیین نوع موی منحصر به فرد خود در نظر بگیرید. اگر انتخاب از بین انواع و فاکتورهای مختلف مو بسیار زیاد به نظر می رسد، نگران نباشید - ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم. ما همه چیزهایی را که باید در مورد تعیین نوع موی خود و معنای آن برای روتین مراقبت روزانه از موهایتان بدانید را به اشتراک می گذاریم.

 

انواع جنس مو ها


 
بافت مو


در حالی که نمودارهای نوع مو از نظر کیفیت موها متفاوت است، یکی از عواملی که همیشه شامل آنها می شود بافت است. بافت مو به طور کلی به شکل یا الگوی طبیعی تارهای موی شما اشاره دارد. اگر مطمئن نیستید که در کدام دسته قرار می گیرید، موهای خود را بدون محصولات رها کنید و دفعه بعد که موهایتان را می شویید اجازه دهید در هوا خشک شوند. اگر مستقیماً بدون خم شدن یا فر خشک شود، شما موهای صافی دارید (یا موهای نوع 1 که معمولاً به آن اشاره می شود). اگر با انحنای خفیف یا شکل S خشک شود، موهای موج دار در نظر گرفته می شود (نوع 2).
 
اگر موهای شما با طرح فر یا حلقه مشخص خشک می شود، یکی از دو نوع فر دارید. موهای مجعد نوع 3 دارای حلقه‌های فنری یا طرح‌های پیچ‌دار هستند، اما به اندازه موهای فرفری متراکم نیستند. بافت موهای قلابدار در دسته نوع 4 طبقه بندی می شود و اغلب آن را نوع موی طبیعی می نامند. مشخصه آن مارپیچ های متراکم، الگوهای زیگ زاگ و انقباض است که زمانی رخ می دهد که سیم پیچ های محکم آن از حالت مرطوب به خشک تبدیل می شوند. این نوع مو نسبت به سایرین شکننده‌تر و مستعد شکستگی است و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌تری دارد.
 
اما فقط به این دلیل که دو نفر هر دو موجی طبیعی روی موهای خود دارند به این معنی نیست که دقیقاً دارای یک نوع مو هستند. در حالی که ممکن است هر دو موی نوع 2 داشته باشند، یکی ممکن است موی نوع 2b و دیگری موی نوع 2c داشته باشد. به همین ترتیب، دو نفر با موهای پیچ خورده می توانند بین موهای نوع 4a، موی نوع 4b و موی نوع 4c متفاوت باشند. این به این دلیل است که نمودارهای نوع مو شامل زیرمجموعه هایی در هر یک از چهار بافت است. سیستم طبقه بندی در هر بافت به ساختار مو مربوط می شود - بیایید وارد آن شویم.
 

 

بهترین مدل مو بر اساس فرم صورت

آموزش آرایشگری مردانه  احسان کاظمی


 
ساختار مو
 


هنگامی که ما در مورد ساختار مو صحبت می کنیم، به طور خاص به ضخامت تارها اشاره می کنیم، که می تواند بر نحوه نگهداری موهای مختلف و واکنش تارهای شما با برخی محصولات مو تأثیر بگذارد. به طور کلی، موهای شما به سه دسته تقسیم می شوند: ریز، متوسط و درشت (یا ضخیم). به عنوان مثال، هنگامی که از نمودار نوع مو برای تعیین انواع فر استفاده می شود، فردی که موهای ظریف و فرهای شل دارد احتمالاً به عنوان نوع موهای مجعد نوع 3a طبقه بندی می شود.


چگونه ساختار موهای خود را تشخیص دهیم؟ 
 


یک راه آسان برای تشخیص اینکه آیا موهای ضخیم یا نازکی دارید این است که یک تار را از برس مو بردارید و روی یک سطح صاف و صاف بگذارید. در مرحله بعد، یک تکه نخ دوخت به طول حدود شش اینچ ببرید (در صورت امکان رنگی مشابه موهای خود انتخاب کنید) و آن را در کنار تار موی خود قرار دهید. اگر موهای شما نازکتر از نخ دوخت به نظر می رسد، موهای شما نازک است. اگر ضخیم تر به نظر می رسد، احتمالاً درشت است. هر چیزی بین آنها متوسط خواهد بود.
 
شما همچنین می توانید ساختار موهای خود را از طریق نحوه نگه داشتن یک مدل مو، به خصوص با موهای صاف و موج دار، تشخیص دهید. به عنوان مثال، اگر شما موج های ظریف نوع 2a دارید، موهای شما ظریف به نظر می رسد و احساس می کند که به خوبی روی فرها نمی چسبد. حالت دادن به موهای متوسط نسبتاً آسان است و برای مدت طولانی تری فرم خود را حفظ می کند. موهای ضخیم می توانند به خوبی فرها را نگه دارند، اما معمولاً حالت دادن به آنها دشوار است زیرا معمولاً انعطاف پذیری کمتری دارند و می توانند راحت تر وز شوند.

 

چگونه از شر شوره سر خلاص شویم؟

 


 
تخلخل مو
 


تخلخل به توانایی موهای شما در جذب رطوبت و محصول اشاره دارد. در حالی که معمولاً به عنوان بخشی از سیستم جنس  مو مورد بحث قرار نمی گیرد، دانستن میزان متخلخل بودن موهای شما می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که چه نوع محصولات حالت دهنده را باید روی موهای خود قرار دهید.
 
یک راه آسان برای ارزیابی تخلخل موهایتان این است که یک تار مو را در یک کاسه آب قرار دهید. اگر رشته تار مو شما به پایین فرو می رود، تخلخل بالایی دارد، به این معنی که تمام رطوبت را جذب می کند. اگر تار در زیر سطح باقی بماند اما بالای کف کاسه شناور باشد، موهای شما متعادل و دارای تخلخل طبیعی هستند. در نهایت، اگر تار مو در بالای سطح آب شناور شود، موهای شما تخلخل کمی دارند، یعنی به راحتی رطوبت را جذب نمی کنند.
 
همه اینها چه معنایی برای موهای شما دارد؟ موهای با تخلخل بالا معمولاً به دلیل وجود شکاف یا پارگی در اطراف کوتیکول، رطوبت را خیلی سریع جذب می کنند. آن نواحی آسیب دیده باعث می شود رطوبت با سرعت زیادی آزاد شود و خشک و شکننده شود. برای این نوع موها، بهتر است از حالت دادن به گرما و درمان های شیمیایی خشن که می تواند باعث وز، خشکی و شکستگی شود، خودداری کنید.
 
در عوض، به دنبال ماسک‌های مغذی مو، روغن‌ها و درمان‌های ترک‌کننده باشید که رطوبت بیشتری را فراهم می‌کنند و به مهر و موم کردن کوتیکول کمک می‌کنند تا از آسیب‌های بعدی جلوگیری شود.
 
از سوی دیگر، انواع مو با تخلخل کم، آنهایی هستند که در آن کوتیکول صاف قرار دارد و مانع از جذب آب یا رطوبت به تارها می شود. برای این نوع موها، بزرگترین نگرانی معمولاً تجمع محصول است، به خصوص با روغن های ضخیم مو و موس. به همین دلیل است که توصیه می شود محصولات را در حالی که موهایتان هنوز مرطوب است استفاده کنید تا مطمئن شوید که آنها راحت تر جذب و پخش می شوند.
 

 
 

نگهداری و مراقبت از مو ها( قسمت اول) 


 
 
 
رطوبت پوست سر


تا به حال همه ما می دانیم که اگر پوست سر شما حالت خوبی نداشته باشد، تارهای مو شما هم درست نمی شوند. مراقبت از پوست سر فقط یک ایده خوب نیست - یک امر ضروری است. تعیین وضعیت پوست سر در یک فرایند آسان امکان پذیر است.
 
برای تعیین میزان چرب بودن پوست سر، توصیه می کنیم در روز دوم پس از شستشو، موها و پوست سر خود را بررسی کنید. اگر ریشه های شما صاف و چرب به نظر می رسد، به احتمال زیاد با پوست سر چرب سر و کار دارید. در این صورت، پیشنهاد می کنیم هدف کنترل چربی مو را به فرمول شامپوی خود اضافه کنید تا به تعادل تولید سبوم پوست سرتان کمک کند و از خطر تجمع آن جلوگیری کند.


چگونه چربی پوست سر را مدیریت کنیم؟


اگر پوسته پوسته شدن را تجربه می کنید، به احتمال زیاد پوست سر شما خشک است و به شامپو و نرم کننده ملایم تر و آبرسان مانند فرمول های قابل تنظیم ما نیاز دارد. این ها را می توان به طور خاص برای پوست سر خشک فرموله کرد تا اطمینان حاصل شود که موهای شما به درستی تمیز می شود بدون اینکه هیچ وقت از روغن های طبیعی آن پاک شود.
 
اما اگر پوست سرتان هم چرب و هم پوسته پوسته باشد چه؟ ترکیبی از علائم معمولاً از تجمع محصول و روغن به دلیل شستشوی کم  یا نامناسب ایجاد می شود. در این صورت، اضافه کردن محصولات مختص  کنترل چربی و ویتامینه موهای سر را به برنامه های روزانه خود اضافه کنید  زیرا به محدود کردن چربی و تجمع بیش از حد کمک می کند.

 


چرا نمودار نوع مو مهم است؟


 
پس از انجام این آزمایشات مو، ممکن است متوجه شوید موهای شما ترکیبی از انواع مختلف است – مجعد اما بسیار متخلخل، یا ریز اما بسیار خشک. در هر صورت، داشتن درک کامل از نمودارهای نوع مو، تصمیمات بهتر و آسان‌تری را برای مراقبت از مو ایجاد می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تارهای مو شما همیشه بهترین ظاهر و احساس را دارند.
 

 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید